تفاوت گاز R410 و R22 در کولر گازی

دو نوع گاز در کولر گازی استفاده می‌شوند که شباهت‌ و تفاوت‌هایی با هم دارند، تفاوت گاز R410 و R22 در کولر گازی موارد متعددی هستند که می‌توان آن‌ها را بر این اساس تفکیک کرد. خرید کولر گازی از خیلی جهات سخت می‌باشد و حالا تبحر در گزینش نوع گاز مصرفی هم به یکی از مشکلات زمان انتخاب تبدیل شده است و ما در این مقاله افرالند می‌خواهیم گوشه چشمی داشته باشیم بر این مسئله که، گاز R410 بهتر است یا R22؟ و چرا؟

تفاوت گاز R410 و R22 در کولر گازی و مزایا و معایبی که هر کدام از آن دارند و در این بازار فروش چه نقشی ایفا می‌کنند، چیزی است که باید قبل از انتخاب کولر گازی مناسب به آن بپردازیم.

کولرهای گازی همان طور که از نامشان پیداست، یکی از موارد مصرفی آن‌ها گاز است و بجز برق، باید سوختشان از گاز تأمین شود، اما موضوع حائز اهمیت نوع گازی است که در آن‌ها استفاده شده است و در حال حاضر دو نوع R410 و R22 در بازار وجود دارند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و در انواع کولر نوع گازی که استفاده می‌شود متفاوت است. مثلاً در بهترین کولر گازی کم مصرف (اینورتر) از R410 استفاده شده است.

تأثیر گاز R410 در مصرف کم کولر گازی مؤثر می‌باشد که به نسبت R22 این میزان را تا حد زیادی پایین می‌آور د و اگر به میزان مصرف اهمیت می‌دهید، مهم است که در کولر شما چه نوع گازی استفاده شده باشد. همچنین در عملکرد و بازدهی کارکرد کولر هم مؤثر خواهد بود، پس با ما همراه باشید تا تمام مزایا و معایب گاز R410 و مقایسه آن با R22 را بشناسیم و انتخاب هوشمندانه‌ای را رقم بزنیم.

نقش گاز در کولر گازی چیست؟

گاز کولر یا گاز مبرد به کار رفته در کولر گازی نقش اساسی و حیاتی را در خنک سازی آن ایفا می‌کند، در واقع با دریافت گرمای محیط و وارد کمپرسور کولر خواهد شد و در کمپرسور فشرده می‌شود و با فشرده شدن گرمای خود را از دست می‌دهد و به شکل مایع در می‌آید. در این حالت گاز مبرد که به مایع تبدیل شده است به سمت کندانسور می‌رود و بعد از خنک شدن، هوای خنک شده را به محیط برمی‌گرداند. این روند تا زمانی که گاز کافی وجود داشته باشد، ادامه دارد، اما در صورت بروز مشکل یا کمبود گاز یا فاسد شدن آن، راندمان و قدرت خنک کنندگی کولر پایین خواهد آمد.

انواع گاز مصرفی در کولر گازی

کولر گازی‌ها در گذشته و برای اولین باری که وارد بازار شدند، گاز R22 را با خود به همراه داشتند و در آن زمان طرفداران خاص خود را داشت و به مرور زمان شرکت‌ها در رقابت با همدیگر و ارتقاء سطح کیفیت محصولات خود از گاز R410 نیز رونمایی کردند که در حال حاضر هر دو نوع گاز در کولر گازی‌های مختلف وجود دارند و بسته به نوع دستگاه و موتوری که استفاده شده است، گاز مصرفی هم کمی متغییر می‌باشد. تفاوت کمپروسر روتاری، اسکرول و پیستونی در کولرگازی تا حدودی می‌تواند جواب‌گو سوألات شما در این زمینه باشد.

در تکمیل این موضوع بخوانید:
مقایسه کمپروسور روتاری، اسکرول و پیستونی

انواع گازی مصرفی در کولر گازی

هر کدام از این گازها می‌توانند برای مکان و وسیله‌ای خاص استفاده شوند که کارکرد متفاوتی دارند، مثلاً گاز R410 را در وسایلی همچون یخچال هم می‌توان مشاهده کرد و این بستگی به قدرت خنک کنندگی گاز قابل استفاده شما دارد.

  • گاز R410
  • گاز R22
  • گاز R32
  • گاز R11

تفاوت گاز R410 و R22 در کولر گازی

این دو گاز که در کولر گازی بیشتر استفاده می‌شوند از جهات گوناگونی با هم در تضاد می‌باشند و باعث شده‌اند تا کولرها در سطح کیفیتی متفاوت از هم قرار گیرند و خریداران در انتخاب آن‌ها کمی دچار تأمل شوند که قطعاً بی دلیل نیست. در پایین در مورد هر کدام به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد که گاز R410 بهتر است یا R22؟

گاز R22 در کولر گازی چیست؟

گاز R22 از جمله گازهای مبرد یا خنک کننده است که در وسایلی همچون یخچال و کولر به کار برده می‌شود و با دریافت گرمای محیط و تبدیل حالت آن به فاز دیگر با هوای خنک، باعث می‌شود تا گرمای محیط از بین برود. البته این گاز مصرف بالایی دارد و در مرور زمان انرژی زیادی صرف خواهد کرد که به صرفه نیست و در حال حاضر کمتر استفاده می‌شود. همچنین به دلیل اینکه اثرات مخربی بر روی لایه ازون دارد و برای محیط زیست مناسب نیست، امروزه کمتر به کار برده می‌شوند و راهنمای خرید کولر گازی این مورد را بهتر برایتان شرح خواهد داد.

مزایا گاز R410 نسبت به R22

بعد از اینکه کارشناسان به این نتیجه رسیدند که گاز R22 اثرات ضد محیط زیستی زیادی دارد و قدرت خنک کنندگی قابل توجهی هم در چنته ندارد، اقدام به تولید محصولی حرفه‌ای‌تر همچون گاز R410 کردند که در حال حاضر بهترین گاز موجود می‌باشد و از کیفیت عالی با قدرت خنک کنندگی بالایی برخوردار می‌باشد. میزان مصرف انرژی در این مدل به دلیل نقطه جوش پایین‌تری که دارد، بسیار کمتر و به صرفه‌تر خواهد بود و عمر آن بالاتر می‌باشد.

گاز R410 بهتر است یا R22؟

از خدماتی که کولر گازی انجام می دهد، دریافت گرما محیط و انتقال آن به بیرون و تولید سرما است، بخشی از این کار توسط گازهای مبرد انجام می شود. به همین دلیل گاز R410 عملکرد بهتری در این زمینه داشته و می تواند گرما بیشتری جذب کند. کولر گازی‌هایی با گاز R410 با محیط زیست سازگاری بهتری دارند. در واقع گاز R410 توانایی بالاتری در جذب گرما و تولید سرمای بهتر دارند که این مهمترین ویژگی در مورد این گاز‌ها است و باید گفت بهترین گاز در کولر گازی به شما می‌روند.

علائم کم شدن گاز کولر گازی

گازی که در کولرهای گازی استفاده می‌شوند، مصرفی هستند و زمانی که روبه اتمام می‌باشند، علائمی از خود نشان می‌دهند تا شما را متوجه نمایند که زمان تعویض آن یا شارژ مجدد رسیده است. این موارد شامل گزینه‌هایی است که در جدول زیر سعی کرده‌ایم آن‌ها را برای شما ذکر کنیم.

علائم کم شدن گاز کولر گازی
کاهش قدرت خنک کنندگی کولرایجاد نویز و صدای اضافی
ایجاد بوی بد در زمان روشن بودناز کار افتادن سنسورها
یخ زدن یونیک خارجیافزایش مصرف برق

این موارد را می‌توانید بدون نیاز به تعمیرکار یا کارشناس خودتان تشخیص دهید و در صورت نیاز اقدام به شارژ آن نمایید.

جمع بندی

تفاوت گاز R410 و R22 در کولر گازی در حدی است که در قیمت کولر بسیار تأثیر گذار می‌باشد و مدل‌هایی که گاز R410 در ترکیب آن‌ها به کار رفته‌ است، قیمت بسیار بالاتری دارند و در برابر امکانات عالی همچون؛ مصرف انرژی کمتر و قدرت خنک کنندگی بالاتر به همراه دارند کاملاً به صرفه و منطقی می باشد. گاز مصرفی در کولر گازی اینورتر همیشه R410 است که میزان مصرف را تا حد بسیار بیشتری پایین خواهد آورد و در مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی به راحتی متوجه این موضوع خواهید شد. تیم افرالند با گردهم آوری مطالب مفیدی در زمینه کولر و معرفی انواع کولرهای اصلی موجود در بازار خرید را برایتان بسیار لذت بخش‌تر کرده‌اند.

🔎 سوالات متداول

1️⃣ معایب گاز R410 در کولر گازی چیست؟

✔️ این نوع گاز قیمت بالاتری به نسبت بقیه گازهای موجود در بازار دارد، اما به نسبت کارایی عالی که در به همراه دارد، ارزش هزینه بالا را خواهد داشت.

2️⃣ امکان تعویض گاز R22 با R410 وجود دارد؟

✔️ خیر این امکان وجود ندارد، زیرا هر دستگاه با کمپرسور مخصوص به خود سازگاری دارد.

3️⃣ از کجا بفهمیم گاز کولر R410 است یا R22؟

✔️ می‌توان از طریق برچسب روی دستگاه این را تشخیص داد یا اینکه از روی سایز والف شیر که در مدل r410 سایز بزرگ آن به کار رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *