تشخیص جاروبرقی اصل از بدل

در این مطلب قصد داریم به بررسی روش های تشخیص جاروبرقی اصلی از تقلبی بپردازیم همراه ما باشید. 

جاروبرقی تقلبی چیست؟

همانطور که می دانید، امروزه تقریبا نمونه های غیر اصل و بدل بسیاری از کالا ها تولید می شود؛ از وسایل کوچک گرفته تا پوشاک و وسایل الکتریکی مانند جاروبرقی، لباسشویی و … .

تولید کنندگان کالا های جعلی ممکن است فقط در قسمتی از محصول، جنس بدل استفاده کنند یا ممکن است کل کالا، بدل باشد. جاروبرقی بدل، در اصل نمونه کپی برداری شده و مشابه سازی شده محصول اصلی است. در جاروبرقی بدل از قطعات جایگزین استفاده می شود و برچسب محصول اصلی بر روی آن چسبانده می شود.

 طبیعی است که نمونه جاروبرقی بدل با نوع اصلی آن تا حد زیادی شبیه باشد ولی تفاوت هایی هم دیده می شود. به طور مثال، با مقایسه نوع اصلی و بدل جاروبرقی متوجه تفاوت در صدا و قدرت مکش آنها  خواهیم شد. با آگاه شدن مشتریان از وجود جاروبرقی های بدل در بازار، تولیدکنندگان به گونه حرفه ای تر اقدام به تولید نمونه های جعلی می کنند و راه های تشخیص جاروبرقی اصل از بدل برای افراد بسیار دشوار می شود. در ادامه به روش های تشخیص جاروبرقی اصلی از جعلی اشاره می کنیم. 

روش های تشخیص جاروبرقی اصلی از تقلبی

جاروبرقی یکی از مهمترین وسایل برقی در خانه ها است، به همین دلیل مهم است در خرید آن دقت لازم را داشته باشیم تا نمونه بدل را خریداری نکنیم. همانطور که در بالا اشاره شد، شاید در قسمتی از محصول قطعه غیر اصل به کار برود و شاید کل محصول، بدل باشد. 

در بیشتر موارد از لوگوی تقلبی استفاده می شود. در برخی موارد اطلاعات درج شده روی محصول، با کارایی آن مطابقت ندارد و در موارد نادر تر، نوع اصلی محصول تولید شده وجود خارجی ندارد و با سو استفاده از نام برند های شناخته شده تر، جاروبرقی را به فروش می رسانند.

مدل تقلبی و اصلی

برای تشخیص تقلبی بودن جاروبرقی موارد زیر را صرف نظر اینکه برند جاروبرقی موردنظر چیست، باید در نظر داشته باشید :

 • توجه به بسته بندی محصول و نوع درج اطلاعات و لوگوی محصول
 • داشتن اطلاعات کامل و مشخصات محصول قبل از خرید
 • مطابقت دادن عکس محصول و کالای موجود در فروشگاه
 • توجه به قیمت محصول و مقایسه قیمت ها
 • وجود کارت گارانتی

مواردی که در بالا ذکر شد، یک سری نکات کلی بودند، در ادامه به روش های شناسایی جاروبرقی اصل از بدل برای چندین برند مختلف، اشاره خواهیم کرد.

تشخیص جاروبرقی اصل بوش

بوش، یکی از مارک های شناخته شده در زمینه تولید لوازم خانگی است. جاروبرقی های بوش نیز بسیار پر طرفدار هستند. این جاروبرقی ها علاوه بر طراحی زیبا و جذاب، قدرت مکش زیاد، قدرت موتور بالا و راحتی در استفاده را برای خریدار فراهم می کنند. متاسفانه مارک بوش هم یکی از مارک هایی است که محصولات غیر اصل و بدل آن در ایران به فروش می رسد. برای اطمینان از اصل بودن جاروبرقی بوش می توانید به این نکات توجه کنید :

مقایسه عکس

یکی از آسان ترین روش ها برای تشخیص اصل و بدل بودن محصول، مقایسه عکس محصول با نمونه موجود در سایت رسمی بوش است. شکل ظاهری بدنه و دسته جاروبرقی و رنگ و شکل دکمه ‌ها از مهم‌ترین مواردی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرد. معمولاً در جاروبرقی‌ های تقلبی بوش، تفاوت ها قابل مشاهده هستند.

مقایسه مدل

بعد از توجه به مشخصات ظاهری خود جاروبرقی و چک کردن عکس های آن، نوبت به مقایسه مدل جاروبرقی می رسد. گاهی پیش می آید که مدل غیر اصل و غیر واقعی بر روی دستگاه و بسته بندی آن چاپ شده است. قبل از خرید دستگاه حتما مدل آن را در سایت رسمی بوش چک کنید. دقت کنید سایت رسمی بوش به محض تولید و عرضه مدل های جدید به روز رسانی می شود و تنها منبع موثق برای شما، سایت رسمی بوش می باشد.

نوع فونت برند بوش

یکی دیگر از مواردی که در هنگام تشخیص جاروبرقی بوش تقلبی باید انجام دهید، نوع فونت برند بوش بر روی بدنه جاروبرقی است. 

باید از فروشنده درخواست کنید که جاروبرقی را از کارتن بیرون بیاورد تا شما علاوه بر مقایسه ظاهری دستگاه، فونت برند بوش و نوع قرارگیری آن بر روی بدنه را بررسی کنید.

فونت برند بو

از آنجا که افراد سود جو با تهیه لوگوی بوش (BOSCH) و چسباندن آن بر روی جاروبرقی‌ های چینی بی کیفیت سعی در فریب افراد ناآگاه را دارند، توجه به لوگوی محصول بسیار مهم است. در اکثر موارد، این افراد در پیدا کردن فونت دقیق برند بوش ناموفق هستند و تولید آن با همان جنس فلز استفاده شده در مدل اصلی، کاری سخت و ناممکن است.

داشتن غلط املایی کوچک، شکل فونت نوشتاری متفاوت و یا جنس نامرغوب و متفاوت لوگو از مهم‌ترین مواردی است که نشان دهنده غیر اصل بودن جاروبرقی است.

 شکل کارتن

شکل کارتن جاروبرقی از دیگر روش های تشخیص جاروبرقی بوش اصل از تقلبی و فیک است که نباید به راحتی از آن چشم پوشی کنید. اگر در سایت رسمی بوش و موتور جستجوی گوگل مدل مورد نظر خود را بررسی کنید، حتما شکل کارتن آن را نیز پیدا خواهید کرد.

هر نوع مغایرت در شکل و رنگ کارتن نشانه واضحی برای اصل نبودن محصول است که به هیچ عنوان نباید از کنار آن ساده عبور کنید. معمولاً اگر کمی بیشتر دقت کنید، هر چقدر هم که افراد متقلب حرفه ای بوده باشند و بخواهند محصول غیر اصل را به شما بفروشند، متوجه تفاوت های جزئی خواهید شد که نشان دهنده بدل و تقلبی بودن محصول است.

بررسی امکانات

قدم بعدی برای تشخیص جاروبرقی بوش اصلی از تقلبی، بررسی امکانات جاروبرقی بر اساس موارد معرفی شده در سایت رسمی بوش BOSCH است. از جمله مواردی که پیشنهاد می‌شود به تعداد و شکل آنها توجه داشته باشید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تعداد سری‌ های جاروبرقی
 • نوع کیسه
 • نوع فیلتر
 • شکل لوله جاروبرقی
 • تعداد چرخ
 • قابلیت تنظیم مکش
 • نوع سیم جمع کن
 • تعداد پارویی

هرگونه مغایرت در مشخصات درج شده روی محصول و مشخصات ذکر شده در سایت رسمی بوش، نشان دهنده غیر اصل بودن جاروبرقی موردنظر است.

طراحی جاروبرقی بوش

 بررسی میزان مکش و قدرت موتور

یکی دیگر از موارد تخصصی که می‌ تواند به شما در تشخیص جاروبرقی بوش اصل از غیر اصل کمک کند، بررسی میزان مکش و قدرت موتور جاروبرقی است. به طور معمول قدرت مکش و موتور هر مدل بر روی کارتن و بدنه دستگاه چاپ می‌ شود. در صورتی که میزان نوشته شده بر روی بدنه با همین مدل در سایت رسمی بوش تفاوت داشته باشد، طبیعتاً باید از خرید آن محصول جدا خودداری کنید.

تشخیص جاروبرقی اصل فیلیپس

یکی دیگر از برند های معروف و موجود در بازار ایران، مارک فیلیپس است که جاروبرقی های متنوعی نیز تولید می کند. این برند با داشتن کیفیتی بالا، توانست کاربران زیادی را مجذوب محصولات خود نماید. حمایت کاربران از برند فیلیپس موجب جلب توجه افراد سودجو به این برند و در نتیجه جعل محصولات فیلیپس شد. برای تشخیص اصل و فیک بودن جاروبرقی های برند فیلیپس نیز توجه به این نکات ضروری است

خرید از فروشگاه های معتبر

اگر از اصل بودن جاروبرقی فیلیپس که قصد خرید آن را دارید مطمئن نیستید، بهترین کار خرید از فروشگاه های معتبر می باشد. مشاوره و خرید از کارشناسان و نماینده های رسمی فروش یکی از راه های تشخیص اصل بودن جاروبرقی است.

مقایسه شکل ظاهری

یکی از دلایل پر طرفدار بودن برند فیلیپس، توجه به زیبایی ظاهری در محصولات این برند می باشد. این ظرافت در همه مدل های جاروبرقی فیلیپس دیده می شود، پس با کمی دقت در ظاهر جاروبرقی، می توانید نمونه تقلبی را از اصل تشخیص دهید.

مشاهده مدل ها در سایت رسمی فیلیپس

در صورت وجود کالا در سایت رسمی فیلیپس، مشخصات و تصویر کالا را با نمونه موردنظر خود مقایسه کنید. اگر مدل جاروبرقی مورد نظر شما در سایت پیدا نشد، مطمئن باشید که آن نمونه تقلبی از برند فیلیپس است. پس، اگر قصد خرید مدلی از جاروبرقی فیلیپس را دارید، به سادگی با یک جستجو در سایت رسمی فیلیپس می توانید از اصل یا تقلبی بودن کالا، مطمئن شوید.

تشخیص جاروبرقی اصل از بدل بررسی سایت اصلی

بسته بندی محصول

بسته بندی یکی از آیتم های مهم در زمینه تولید و فروش محصولات به شمار می رود. برند های بزرگ و معتبری مثل فیلیپس از بسته بندی های شکیل و با کیفیت استفاده می کنند. اگر کالای خریداری شده دارای بسته بندی با کیفیتی نبود و یا بدون بسته بندی بود، به تقلبی بودن آن مطمئن باشید. اگر رنگ چاپ شده بر روی بسته بندی تیره و یا بد رنگ بود، بدانید در حال خرید یک جنس تقلبی هستید.

برچسب های فانتزی و غیر حرفه ای 

بر روی بسته بندی بیشتر محصولات تقلبی برچسب های فانتزی و غیر حرفه ای زیادی نصب می شود و همینطور معمولا کلمه اورجینال را می توان بر روی بسته بندی های تقلبی و فیک مشاهده کرد. البته کمپانی فیلیپس بر روی جعبه همه محصولات تولید شده خود مارک چاپی فیلیپس را حک می کند. همچنین از مهر و موم های معتبری مثل (Certificate of Authenticity – COA) در بسته بندی جعبه اجناس خود استفاده می کند.

جاروبرقی پاناسونیک

برای تشخیص اصل بودن جاروبرقی فیلیپس می توانید شناسه و کد امنیتی چاپ شده بر روی محصول را با نرم افزار های بارکد خوان کنترل کنید تا از اصل بودن آن، اطمینان حاصل کنید.

گارانتی معتبر

اگر محصول اصل باشد، فروشنده باید کارت گارانتی معتبر با ذکر مشخصات و مدل دستگاه به شما ارائه دهد. پس با توجه به نوع گارانتی هم می توانید اصل و غیر اصل بودن جاروبرقی را کنترل کنید.

تشخیص جاروبرقی اصل ال جی

ال جی نیز یکی از برند های موجود است که نمونه های غیر اصل آن، زیاد در بازار موجود است. یکی از روش های فروش محصول تقلبی به جای الجی اصلی، استفاده از جاروبرقی های ایرانی و حک مارک LG روی آن ها می باشد. برای تشخیص اصل و غیر اصل بودن جاروبرقی الجی ، باید به نکاتی که در بالا برای برند های بوش و فیلیپس ذکر شد، توجه کنید. برای تشخیص تقلبی یا اصل بودن جاروبرقی ال جی راه های متعددی وجود دارد. یکی از بهترین راه های مقایسه جاروبرقی اصل و بدل مراجعه به سایت سازنده یعنی شرکت LG می باشد.

شما می توانید با داشتن عکس و کد مرتبط با جاروبرقی و با دیدن شکل ظاهری و تفاوت های جاروبرقی ال جی اصل و تقلبی بودن آن را تشخیص دهید. یکی دیگر از تفاوت های مهم اصل و تقلبی بودن جارو برقی مربوط به طراحی و ساختار داخلی محصول می باشد.

آخرین راه تشخیص توجه به لوگوی حک شده بر روی محصول می باشد، روی بدنه ی ال جی لوگوی آن به شکل مرتب و بزرگ حک شده است در صورتی که در اجناس تقلبی این حک شدن به صورت غیر منظم و ریز است.

جمع بندی

اختلاف قیمت و شباهت بین کالا های ایرانی و کالا های خارجی موجب شده است تا افراد سودجو کالای تقلبی را به خریدار تحمیل کرده و سود زیادی به جیب بزنند، در این راستا خریدار ضرر زیادی را متحمل شده و کالایی متفاوت از کالای مورد نظر خود خریده است. فروشنده کالای تقلبی به راحتی لوگو یا برند های دیگر را بر روی کالای مورد نظر خود برچسب زده و آن را به خریدار می فروشد. اما اگر خریدار آگاهی لازم را در مورد کالا داشته باشد و کالای مورد نظر خود را بشناسد به راحتی می تواند کالای اصلی را از  تقلبی تشخیص دهد. طبیعی است که فروشنده محصولات تقلبی کالای تقلبی را با قیمتی پایین تر از کالای اصلی و بسیار بالاتر از کالای تبدیل شده به خریدار می فروشد.

البته کالا ها علیرغم شباهت بسیار زیاد، تفاوت ناچیزی از لحاظ ویژگی ظاهری با هم دارند. بنابراین خریدار برای اینکه در دام محصولات تقلبی قرار نگیرد باید آگاهی لازم را از کالایی که می خواهد خریداری کند داشته باشد. بهترین و مهم ترین روش های تشخیص جاروبرقی اصل از تقلبی را در این مطلب از افرالند برای شما گردآوری کردیم و امیدواریم این مطلب راهنمای خوبی برای شما در هنگام خرید جاروبرقی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *