حقایقی در مورد رفرش ریت تلویزیون های 4K

رفرش ریت یکی از جنبه های سردرگم کننده است که هنگام خرید تلویزیون با آن مواجه می شوید چون سازندگان تلویزیون توضیحات زیادی را در مورد آن ارائه نمی دهند، در ادامه با افرالند همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

رفرش ریت عددی است که مشخص می کند تصویر تلویزیون چند بار در ثانیه تغییر می کند. اکثر تلویزیون ها از رفرش ریت 60 هرتز استفاده می کنند؛ در عوض تولیدکنندگان از فناوری های مختلفی مانند soap opera effect  و  black frame insertion استفاده می کنند تا این میزان رفرش را بیشتر قلمداد کنند. گاهی اوقان این ادعا توجیه می شوند و گاه نمی شوند.

ادعاهای بیشتر برای اعداد رفرش ریت بالاتر مانند 120، 24 و بالاتر است؛ اما همیشه درست نیست. در واقع مهم نیست که چه عددی برای تلویزیون 4K ذکر شده است؛ هیچ تلویزیون فورکی دارای رفرش ریت بومی بالاتر از 120 هرتز نیست. هر چند که توضیح خواهیم داد؛ عدد بالاتر از 120 هرتز لزوما به معنای نادرست بودن ادعا نیست.

اصول کلی این است که:

  • رفرش ریت تعداد دفعات تغییر تصویر در ثانیه است که با Hz یا هرتز بیان می شود.
  • فیلم ها تقریبا همیشه با سرعت 24 فریم در ثانیه یا 24 هرتز تغییر می کنند. نمایش های تلویزیونی زنده با سرعت 30 یا 60 فریم در ثانیه.
  • اکثر تلویزیون ها دارای رفرش ریت 60 هرتز؛ برخی مدل های با کیفیت تر دارای رفرش ریت 120 هرتز هستند و برخی از تلویزیون های قدیمی  1080p LCD دارای رفرش ریت 240 هرتز هستند.
  • رفرش ریت بالاتر موجب کاهش تاری حرکت در همه فناوری های فعلی تلویزیون می شود.
  • تاری حرکت باعث نرم شدن تصویر در هنگام حرکت یک آیجکت یا کل صفحه می شود.
  • تولیدکنندگان تلویزیون علاوه بر رفرش ریت؛ از فناوری های متعددی برای ارائه رفرش ریت موثرتر استفاده می کنند.
  • رفرش ریت موثر به این معناست که تلویزیون تصویر خود را با سرعت کتری رفرش می کند؛ اما به نظر می رسد وضوح حرکت آن مشابه تلویزیون با رفرش ریت واقعی بالاتر است.

رفرش ریت مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در تلویزیون گیمینگ است که کیفیت و سرعت عمل نمایشگر را نشان می‌دهد. برای خرید تلویزیون 120 هرتز مخصوص بازی می‌توانید اینجا کلیک کنید و محصولات جدید امسال را در افرالند مشاهده نمایید.

آنچه تولیدکنندگان در مورد رفرش ریت می گویند

اجازه دهید با اصطلاحاتی که هنگام بازاریابی ها و وب سایت های مختلف سازندگان تلویزیون مشاهده خواهید کرد شروع کنیم. هر یک از آنها به قابلیت هندلینگ و مدیریت حرکت نامی می دهند و بسیار حتی از اصطلاح رفرش ریت یا هرتز استفاده نمی کنند.

ال جی: TruMotion

ال جی در حال حاضر TruMotion خود را همراه با رفرش ریت بومی پنل ارائه می دهد درست مانند “TruMotion 240 (Refresh Rate 120Hz)”  یا  “TruMotion 120 (Native 60Hz)”

سامسونگ : Motion Rate

سامسونگ بیشتر از گذشته در این مورد پیش قدم است. تلویزیون های 4K و 8K سامسونگ از قابلیت Motion Rate استفاده می کنند. این ویژگی به طور کلی دو برابر رفرش ریت بومی است. بنابراین Motion Rate 240 رفرش ریت بومی 120 هرتز را نشان می دهد. در تلویزیون های ارزان تر Motion Rate 60 به معنای رفرش ریت 60 هرتز است.

آنچه تولیدکنندگان در مورد رفرش ریت می گویند

سونی: MotionFlow XR

سونی برای اکثر تلویزیون های 2019 خود در وب سایتش عددی درج نمی کند در عوض فقط  درمورد MotionFlow XR صحبت می کند و برای برخی از مدل ها MotionFlow XR را همراه با فرش ریت بومی قید می کند. به طور مثال “Motionflow XR 240 (native 60 Hz)”  و  “Motionflow XR 1440 (native 120 Hz).”

ویزیو: Effective Refresh Rate

Effective Refresh Rate ویزو دو برابر رفرش ریت بومی است و اغلب شامل یک عدد Clear Action هم می شود که سه برابر ERR (و بنابراین 6 برابر رفرش ریت بومی) هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین تلویزیون گیمینگ سال 2023 – 2022

تی سی ال : Clear Motion Index

تی سی ال محصولات خود را با 60/120Hz CMI (برای ارزان ترین مدل های 1080p) یا 120Hz CMI, معرفی می کند؛ اما همه آنها در واقع دارای رفرش ریت بومی 60 هرتز هستند؛ تنها استثنا در تلویزیون های 75 اینچی سری 6 که گران ترین تلویزیون های TCL است می باشد که دارای رفرش ریت بومی 120 هرتز هستند.

برای موثرترین افزایش وضوح حرکت؛ به یک تلویزیون با رفرش ریت 120 هرتز نیاز دارید. با این اوصاف، حتی اگر یک تلویزیون 60 هرتز از قابلیت دیگری مانند اسکن نور پس زمینه یا درج فریم سیاه استفاده می کند تا وضوح حرکت را بهبود ببخشد.

رفرش ریت چیست؟

رفرش ریت هر چند وقت یکبار تصویر روی صفحه نمایش تلویزیون را تغییر می دهد (همچنین به عنوان فریم شناخته می شود). در تلویزیون های سنتی، رفرش ریت 60 هرتز یا 60 فریم در ثانیه است. برخی از تلویزیون های مدرن می توانند با دوبرابر کردن این سرعت یا 120 هرتز (120 فریم در ثانیه) رفرش شوند. در برخی از نقاط جهان تلویزیون هایی وجود دارد که با فرکانس 50 هرتز رفرش می شوند؛ و برخی از تلویزیون ها با فرکانس 100 هرتز رفرش می شوند. این فقط به برق کشور بستگی دارد.

بنابراین آیا رفرش ریت بالاتر به معنای بهتر بودن است؟ یا یک شگرد بازاریابی است؟ رفرش ریت بالاتر می تواند تاری حرکت را در LCD ها و تلویزیون های OLED کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد VRR – رفرش ریت متغیر در تلویزیون گیمینگ

مغز شما در تاری است

تمام مدل های LCD و OLED فعلی از تاری حرکت رنج می برند. این جایی است که هر چیز در حال حرکت یا هر آبجکت روی صفحه یا کل تصویر (مانند زمانی که دوربین حرکت می کند) تار می شود و نرمتر از حالت ثابت آن به نظر می رسد.

آنچه تولیدکنندگان در مورد رفرش ریت می گویند

جالب اینجاست که این تیرگی تا حد زیادی توسط مغز شما ایجاد می شود. اساسا؛ مغز شما متوجه حرکت می شود و فرض می کند که تصویر در کسر بعدی از ثانیه کجا قرار است باشد. مشکلی که در تلویزیون های LCD و OLED فعلی وجود دارد این است که آنها این تصویر را به مدت 60 ثانیه نگه می دارد. تاری حرکتی که ما در اینجا درباره آن صحبت می کنیم علی رغم اینکه از مغز شما ایجاد می شود؛ ناشی از عملکرد تلویزیون است. برخی از افراد حتی متوجه این تاری حرکت نمی شوند اما برای برخی دیگر از کاربران ممکن است آزاردهنده باشد. خوشبختانه می توان این تاری را به حداقل رساند.

فناوری های ضد تاری و رفرش ریت

Refresh Rate به خودی خود تنها بخش از این راه حل است. فقط دوبرابر شدن همان فریم ها در واقع کار زیادی برای کاهش تاری حرکت انجام نمی دهد و به چیز دیگری نیاز است. به طور کلی دو روش وجود دارد. اولین مورد درون یابی فریم است؛ جایی که تلویزیون خودش فریم های کاملا جدیدی ایجاد می کند که نوعی ترکیبی از فریم قبلی و بعدی است. با این روش مغز شما تا حدی فریب می خورد و تاری را درک نمی کند. بسته به میزان درون یابی؛ این مسئله می تواند اثر soap opera effect را ایجاد کند که باعث می شود فیلم ها مانند نمایش های تلویزیونی فوق العاده روان به نظر برسند.

برخی از بینندگان این اثر را دوست دارند اما به طور کلی مورد علاقه علاقمندان به فیلم و کاربرانی که به کیفیت تصویر توجه می کنند نیست. سطوح مختلفی از این پردازش وجود دارد؛ جایی که ممکن است کمی تاری حرکت را کاهش دهد و به کیفیت تصویر آسیب نمی رساند. بعضی از تلویزیون ها به شما امکان می دهند میزان این پردازش را روی تصاویر تنظیم کنید.

آنچه تولیدکنندگان در مورد رفرش ریت می گویند

گزینه دیگر درج فریم سیاه (BFI) یا نور پس زمینه اسکن کننده کننده است. این حایی است که تمام یا بخشی از نور پس زمینه تلویزیون خاموش می شود (سیاه می شود). این به طور موثر به معنای نگه داشتن تصویر در جای خود نیست بنابراین مغز شما تاری حرکت را درک نمی کند.

هر دوی این تکنیک ها همان چیزی است که تولیدکنندگان برای دستیابی به اعداد رفرش ریت موثر خود استفاده می کنند. به عنوان مثال؛ یک تلویزیون با رفرش ریت 60 هرتز و نور پس زمینه اسکن ممکن است ادعا کند که دارای رفرش ریت موثر 120 هرتز است. یک تلویزیون با حالت BFI با جزئیات بیشتر و درون یابی فریم؛ ممکن است رفرش ریت موثر 540 را داشته باشد. در اینکه شرکت ها چگونه رفری ریت موثر را تعیین می کنند هیچ شفافیتی وجود ندارد؛ اما حداقل ثبات بیشتری نسبت به قبل وجود دارد.

همچنین ممکن است این ویژگی ها در صورت فعال بودن به مرور زمان آزار دهنده باشند. بعضی از افراد به خصوص در زمینه سوسو زدن حساس هستند؛ بنابراین ممکن است لازم باشد این قابلیت ها را غیر فعال کنید. اگر نگران این موضوع هستید یا متوجه تاری حرکت می شوید بهتر است تلویزیونی را پیدا کنید که دارای رفرش ریت 120 هرتز است.

جمع بندی

در این جا دو نکته وجود دارد؛ اولین مورد ساده است و بارها تکرار کرده این, به تبلیغات بازاریابی اعتماد نکنید. حداقل به مقدار اسمی اعتماد نکنید. بازاریابی برای فروش کالا به شما طراحی شده است؛ نه اینکه اطلاعاتی در مورد محصول را به شما بدهد. اما مورد دوم این است که شما می توانید تاری حرکت را کاهش دهید. تلویزیون های 1080p فرکانس 120 هرتز برای اولین بار به بازار آمدند بهبود چشمگیری را در زمینه وضوح حرکت ارائه دادند. این فناوری فقط بهتر شده است. اما اگر به تاری حرکت حساس هستید؛ بررسی یک تلویزیون 120 هرتزی واقعی ارزشش را دارد. برای خرید تلویزیون هوشمند مخصوص بازی وارد فروشگاه افرالند شوید و جدیدترین نمایشگرها را بررسی کنید.

مرجع: Cnet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *