زمان پاسخگویی تلویزیون

به طور کلی؛ زمان پاسخگویی تلویزیون مشخص کننده میزان تغییر شفافیت در پیکسل سلول کریستال مایع صفحه LCD در هنگام شکل گیری تصویر است. این ویژگی معمولا از نظر اهمیت دارای ارزیابی های بحث برانگیز کارشناسان و کاربران است. برخی از کارشناسان زمان پاسخگویی را برای تلویزیون های LCD مهم می دانند. کارشناسان دیگر ادعا می کنند که زمان پاسخگویی تلویزیون روی کیفیت تصویر تاثیر نمی گذارد، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که این مولفه در زمان خرید تلویزیون گیمینگ بسیار مهم است و باید به آن توجه داشته باشید.

Response Time

آنچه مهم است این است که مقدار زمان پاسخگویی با تاخیر ورودی که مشخص کننده فاصله زمانی ورود سیگنال به ورودی دستگاه و نمایش آن روی صفحه است مطابقت ندارد. تاخیر ورودی بالا می تواند به طور قابل توجهی روی یک بازی بسیار پویا تاثیر بگذارد.

البته عملکردهای اضافی تلویزیون های مدرن (درون یابی فریم ها؛ نور پس زمینه با نور کم، سه بعدی، عملکردهای هوشمند و غیره) به طور قابل توجهی این زمان را افزایش می دهند. اما متاسفانه شرکت ها ترجیح می دهد یک زمان پاسخگویی را تبلیغ کنند که نشان دهنده مدت زمان تغییر پیکسل (به عنوان مثال از سیاه به سفید) باشد. بعلاوه، بسیاری از تولیدکنندگان از معیارهای اندازه گیری مختص به خود استفاده می کنند.

مقاله مرتبط: همه چیز در مورد قابلیت VRR – رفرش ریت متغیر در تلویزیون‌های گیمینگ

در حقیقت کیفیت تصویر با زمان پاسخگویی رابطه معکوس دارد زیرا مقدار زیاد آن منجر به تار شدن تصویر می شود. سوژه ای که به سرعت در حال حرکت است؛ ردی روی صفحه باقی می گذارد. این رد به ویژه در برنامه های ورزشی؛ صحنه های پویا یا هنگام استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور برای بازی؛ بسیار مشهود است. امروزه همه شرکت ها از فناوری های مختلفی برای حل این مشکل استفاده می کنند. پاسخگویی آهسته و کند به میزان قابل توجهی باعث بدتر شدن دید می شود؛ بنابراین؛ برخی از تولیدکنندگان نمی توانند در برابر وسوسه کاهش مصنوعی مقدار این پارامتر مقاومت کنند.

زمان پاسخگویی تلویزیون

بیشتر بخوانید: بهترین تلویزیون گیمینگ 2023 – 2022

اندازه گیری زمان پاسخگویی تلویزیون

اولین تلویزیون های LCD دارای یک استاندارد اندازه گیری بودند که rise-and-fall response یا TrTf (Time rising-Time falling) نامیده می شد. این پارامتر در زمان میلی ثانیه ای بلور مایع را از حالت فعال (سیاه) به حالت غیرفعال (سفید) انتقال می داد. این روش از 90 درصد رنگ سیاه فعال و 10 درصد رنگ سفید فعال استفاده می کند. VESA توسعه دهنده معرف استاندارد؛ TrTf را به عنوان استاندارد تلویزیون و مانیتور در نظر گرفته است. اما دستورالعمل های سختگیرانه ای در این مورد وجود ندارد.

این شرکت ها روش هایی برای کاهش مصنوعی آن پیدا کردند. به عنوان مثال؛ برخی از تولیدکنندگان فقط نیمی از زمان را در نظر می گیرند. این روش فقط انتقال سلول ها از سیاه به سفید را بدون در نظر گرفتن انتقال معکوس؛ منعکس می کند و مقدار آن را 2 برابر کاهش می دهد. تعیین حداکثر سرعت پاسخگویی پیکسل به جای سرعت متوسط؛ فرصت اضافی برای دستکاری را فراهم می آورد.

زمان پاسخگویی تلویزیون

روش GTG (مخفف Gray to Gray) روش دیگری برای اندازه گیری زمان پاسخگویی است. زمان درجه بندی از یک تن خاکستری به رنگ دیگر را اندازه گیری می کند. محاسبه این روش برای تلویزیون های LG OLED به 0.005 میلی ثانیه می رسد. اما بدیهی است که این شاخص ها با تعریف سنتی زمان پاسخگویی ارتباطی ندارند.

متاسفانه روش اندازه گیری این شاخص ها در دستورالعمل های تلویزیون بسیار نادر است. استاندارد TrTf امروزه رایج ترین استانداری است که تقریبا در همه شرکت های بزرگ استفاده می شود.

به گفته کارشناسان؛ 20 تا 25 میلی ثانیه برای مشاهده راحت و حتی سریع فیلم کاملا کافی است. گرچه برخی از کاربران اطمینان می دهند که قادر به تشخیص این آرایش  در دوازده و یا حتی در 8 میلی ثانیه هستند. بدیهی است که این یک ویژگی منفرد در دیک بصری افراد است. طبق برخی تخمین ها، تصویر روی صفحه با 50 هرتز تقریبا معادل 16 میلی ثانیه در LCD است.

نتیجه گیری

زمان پاسخگویی پارامتر نسبتا مهمی است و می توان هنگام انتخاب تلویزیون به آن توجه کرد. اما امروز دریافت اطلاعات قابل اعتماد برای کاربر مسئله ساز شده است. با این حال، VESA قبلا بر استاندارد واحد TrTf شروع به ایجاد یک هماهنگی کرده است. برای خرید تلویزیون‌های گیمینگ با ریسپانس تایم بسیار عالی می‌توانید به فروشگاه افرالند مراجعه کنید و جدیدترین تلویزیون‌ها را بررسی کنید.

منبع: theappliancesreviews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *