تلویزیون 65 اینچ سونی 2021

اگر به تازگی به فروشگاه های لوازم خانگی رفته باشید مجموعه ای از بهترین تلویزیون های 65 اینچ سونی به بالا را مشاهده خواهید کرد؛ اما همه اتاق ها به سایز تلویزیون بزرگ مانند تلویزیون های 75 اینچ یا 85 اینچ نیاز ندارند. در حقیقت تلویزیون شما برای فضای اتاق می تواند خیلی بزرگ باشد؛ ممکن است روی تجربه مشاهده شما تاثیر منفی بگذارد. برای کمک به شما در ادامه ما نکاتی را ذکر خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم بهترین سایز تلویزیون مناسب اتاق خود را انتخاب کنید.

نحوه اندازه گیری سایز تلویزیون

سایز تلویزیون بر اساس اندازه صفحه تعیین می شود. صفحه را از گوشه پایین سمت چپ به گوشه بالا سمت راست را بر حسب اینچ اندازه گیری کنید. به این ترتیب شما می دانید که اندازه تلویزیون 65 اینچی یا 55 اینچی چقدر است. معمولا می توانید سایز تلویزیون را در ابتدای مدل تلویزیون مشاهده کرد به عنوان مثال 65X85J یک تلویزیون 65 اینچی است.

آیا تلویزیون 65 اینچ سونی مناسب من است؟

قبل از این که بتوانید سایز تلویزیون خود را انتخاب کنید به این فکر کنید که می خواهید تلویزیون خود را کجا قرار دهید. اگر قصد دارید تلویزیون را روی یک پایه یا مرکز سرگرمی قرار دهید؛ ممکن است بر اساس اندازه این سطح محدود شوید. اگر قصد دارید تلویزیون خود را به دیوار نصب کنید باید به این فکر کنید که تا حداکثر چه سایز از تلویزیون را می توانید روی دیوار نصب کنید.

اگر تلویزیون را روی میز قرار می دهید حتما باید اندازه پایه تلویزیون را در نظر بگیرید. تلویزیون های مختلفی وجود دارند که از پایه های باریک تا پهن را به همراه دارند.


در جدول زیر پرفروش ترین تلویزیون سونی موجود در بازار ایران را مشاهده می‌کنید که در سال‌های 2022 و 2023 تولید شده اند، برای مشاهده قیمت و خرید هر مدل می‌توانید به بخش فروشگاه مراجعه کنید.

مدل سونینوع نمایشگر
تلویزیون سونی X75KLED
تلویزیون سونی X80KLED
تلویزیون سونی X85KLED
تلویزیون سونی X90KLED
تلویزیون سونی X95KLED
تلویزیون سونی A80KOLED
مدل سونینوع نمایشگر
تلویزیون سونی X85LLED
تلویزیون سونی X90LLED
تلویزیون سونی X95LMiniLED
تلویزیون سونی A80LOLED
تلویزیون سونی A95LQD-OLED
مدل‌های 2023 سونی

انتخاب سایز تلویزیون مناسب

انجمن SMPTE در واقع یک استاندارد مشخص را برای سایز تلویزیون ارائه می دهد. طبق گفته این انجمن؛ تلویزیون باید 30 درجه از میدان دید شما را پر کند. این بدان معنا است که شما می توانید اندازه صفحه ایده آل را با اندازه گیری فاصله بین مبل و محلی که تلویزیون را قرار می دهید محاسبه کنید.

از محاسبات پیچیده بگذریم شما می توانید فاصله نشستن (بر حسب اینچ) را در 0.625 ضرب کنید؛ اگر می خواهید تلویزیون خود را در حدود 80 اینچ یا 6.5 فوت از محل نشستن خود نصب کنید یک تلویزیون 50 اینچی سایز تلویزیون پیشنهادی SMPTE خواهد بود.

فاصله تا تلویزیون سونی

SMPTE همچنین توصیه می کند که فاصله دید را به 1.6 تقسیم کنید تا سایز تلویزیون Full HD را بدست آورید. با استفاده از همین مثال اگر در فاصله 96 اینچ از تلویزیون نشسته اید اندازه ایده آل برای شما 60 اینچ است.

THX در مورد تلویزیون های با وضوح بالا هم دستورالعمل مشابهی را ارائه می دهد و توصیه می کند که فاصله مشاهده را بر 1.56 تقسیم کنید تا سایز تلویزیون ایده آل بدست بیاید. بک بار دیگر فرض می کنیم که در فاصله 96 اینچی از تلویزیون نشسته ای که بر 1.2 تقسیم کنید سایز تلویزیون 63 اینچ را بدست خواهید آورد.

THX همچنین دستورالعمل هایی را برای تلویزیون های Ultra HD ارائه می دهد که بین 0.78 تا 1.00 است. THX این دسدگاه را به ضوح پذیرفته است که وضوح فورکی به افراد امکان می دهد تا بیش از گذشته به صفحه تلویزیون نزدیکتر شوند. با استفاده از مثال 96 اینچی بالا؛ بهترین سایز برای تلویزیون های Ultra HD اندازه 96 تا 123 اینچ مورب است.

خرید تلویزیون 65 اینچ سونی با توجه به فاصله از صفحه

این یک راهنمای کلی است که به شما کمک می کند تلویزیون 1080p خود را دورتر از مبل قرار دهید. همیشه می توانید تلویزیون را دورتر از آنچه که پشنهاد شده نصب کنید؛ اما نصب در فاصله نزدیکتر می تواند کیفیت تصویر را به خطر بیندازد. شما می توانید تلویزیون های 4K را 2 تا 3 فوت نزدیکتر از مقدار پیشنهادی زیر به مکان نشستن نصب کنید.

سایز تلویزیونفاصله مشاهده پیشنهادی بر حسب اینچفاصله مشاهده پیشنهادی بر حسب فوت
40 اینچ60 – 68 in5 – 5.5 ft
43 اینچ68 – 80 in5.5 – 6.5 ft
50 اینچ80 – 90 in6.5 – 7.5 ft
55 اینچ90 – 96 in7.5 – 8 ft
60 اینچ96 -105 in8 – 8.75 ft
65 اینچ105 -114 in8.75 – 9.5 ft
70 اینچ114 – 120 in9.5 – 10 ft
75 اینچ120 – 129 in10 – 10.75 ft
80 اینچ129 – 135 in10.75 – 11.25 ft
85 اینچ135 – 140 in11.25 – 11.5

 سایز تلویزیون در مقابل کیفیت

بودجه شما عاملی در تصمیم گیری برای اندازه تلویزیون مناسب برای اتاق شما خواهد بود. لازم به یادآوری است که بزرگتر بودن تلویزیون به معنای بهتر بودن آن نیست. اگر صفحه بزرگتری می خواهید اما بودجه کمی دارید؛ کیفیت تصویر به خطر می افتد. گاهی اوقات می توان با اندازه صفحه نمایش کوچکتر اما رده بالاتر کیفیت صدا و تصویر بهتر را بدست آورد.

بنابراین سایز تلویزیون ایده ال چیست؟ تا حدی مشخص؛ سایز تلویزیونی که انتخاب می کنید به وضوح انتخابی شما بستگی دارد. تولیدکنندگان تلویزیون با تغییر بازار جهانی به سمت فورکی؛ تولید تلویزیون های با کیفیت بالا را به طور قابل توجهی کاهش داده اند. در نتیجه این روزها رزولوشن های HD عمدتا به صفحه های کوچکتر اختصاص داده می شوند که اندازه آنها از 24 تا 36 اینچ است.

بازی با تلویزیون سونی

در گذشته ؛ تلویزیون های صفحه تخت 36 اینچ بسیار زیاد بودند. این روزها تلویزیون هایی با این اندازه برای آشپزخانه، اتاق کار و حتی حمام عرضه می شوند. نوع مکانی که برای آن می خواهید تلویزیون بخرید می تواند نقش اساسی در سایز انتخابی شما داشته باشد.

از طرف دیگر، اگر به دنبال تلویزیون برای اتاق نشیمن اصلی خود هستید؛ واقعا باید به فکر سایز تلویزیون بزگتر با توجه به چند عامل باشید. همانطور که قبلا اشاره کردیم ابتدا باید بودجه خود را تعیین کنید چون در نهایت این مقدار هزینه ای که می خواهید خرج کنید اندازه و وضوح تلویزیون جدید شما را تعیین می کند.

اگر از لحاظ بودجه محدودیت دارید یا اتاق نشیمن نسبتاً بزرگ دارید تلویزیون های با وضوح بالا با نمایشگرهای بزرگتر زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب داشته باشید. گرچه دقت داشته باشید هر چه وضوح صفحه نمایش شما پایین تر باشید (یعنی تعداد پیکسل هایی که تصویر را تشکیل می دهد) باید از آن تا حدی فاصله داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که پیکسل ها را جداگانه مشاهده نمی کنید.

گرچه این روزها نادر است؛ تلویزیون های 720p HD وجود دارند که به شما 1024×768 پیکسل، 1280×720 پیکسل یا 1366×768 پیکسل را ارائه می دهند. یک تلویزیون با وضوح 1080p اغلب Full HD نامیده می شود و 1920×1080 پیکسل را ارائه می دهد. این دستگاه ها برای کنسول های بازی، برای تماشای دیسک های Blu-ray، سرویس های پخش اینترنت و پخش HD زمینی، کابلی یا ماهواره ای به خوبی کار می کنند.

بهترین تلویزیون های سونی 2021

سریعترین رشد را می توان در تلویزیون های 4K Ultra HD مشاهده کرد که به شما امکان می دهد تا نزدیک صفحه های بسیار بزرگ بنشینید و همچنان تصویر واضح و زیبایی را بدست آورید. 4K UHD به طور کلی 2160×3840 پیکسل را در اختیار شما قرار می دهد که به طور کلی چهار برابر پیکسل های Full HD است. این مورد برای کنسول های بازی، سرویس های استریم آنلاین؛ پخش کننده های ماهواره ای و Blu-ray 4K Ultra HD استفاده می شود.

تلویزیون های 65 اینچ سونی 1080p در مقابل 4K

 یکی از اصلی ترین ملاحظات کیفیت تلویزیون وضوح تصویر است. در حالی که وضوح تلویزیون های 1080p حدود 19020×1080 پیکسل است؛ تلویزیون های فورکی دارای وضوح قابل توجهی و بالایی هستند (2160×3840 پیکسل). از آنجا که وضوح تلویزیون های فورکی بسیار بالا است؛ بدون از دست دادن کیفیت تصویر می توانید به آنها نزدیک شوید؛ برای یک تلویزیون فورکی می توانید 2 تا 3 فوت نزدیکتر از مسافت های پیشنهادی برای تلویزیون 1080p بنشینید.

زیاده روی نکنید

گرچه بزرگترین اندازه تلویزیونی که پیدا می کنید می تواند وسوسه انگیز باشد؛ اما همیشه بزرگترین سایز تلویزیون بهترین گزینه برای شما نیست. به خاطر داشته باشید که تلویزیون ها مدام بزرگ و بزرگتر می شوند.

بهترین تلویزیون های 65 اینچ سونی 2022

علاوه بر این بزرگترین سایز تلویزیون می تواند در فضای شما جا نگیزد، در حالی که برخی فضاها باید از یک تلویزیون 65 اینچ بهره مند وند، برخی از اتاق ها حتی به اندازه کوچکتر نیاز دارند و یک تلویزیون خیلی بزرگ می تواند انتخاب بسیار بدی باشد. وقتی خیلی به تلویزیون های بزرگ نزدیک می شوید پیکسل ها می توانند قابل مشاهده شوند، چون قرار است از فاصله دورتر مشاهده شوند.

جمع بندی

البته در نهایت باید گفت که اینها دستورالعمل هایی هستند که می توانید برای انتخاب بهتر دنبال کنید. هیچ انتخاب قطعی وجود ندارد. در حقیقت با توجه به اینکه تولیدکنندگان و نهادهای صنفی مرتبط نمی توانید به یک رویکرد واحد برسند؛ اعتماد به تعدادی از معیارها منطقی تر است.

بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد سایز تلویزیون؛ در مورد بودجه خود فکر کنید و وضوح تصویر مناسب خود را انتخاب کنید. در حال حاضر؛ احتمالا باید به سراغ 4K Ultra HD بروید تا همه مزایای آن را دریافت کنید و خودتان را برای نیازهای آینده اثبات کنید. بعد نگاهی به اتاق خود بیندارید و بهترین مکان را برای قرار دادن تلویزیون جدید خود و فاصله دید مناسب انتخاب کنید.

بعد از انجام این کار می توانید برای محاسبه اندازه صفحه پیشنهادی از توصیه های SMPTE یا THX استفاده کنید. امیدواریم با مطالعه مطالب بالا توانسته باشید بهترین تلویزیون 65 اینچ سونی 2022 را برای خود انتخاب کنید. 

شما می‌توانید تلویزیون های 65 اینچ سونی را از فروشگاه لوازم خانگی افرالند با قیمت استثنایی خریداری کنید و همراه آن گارانتی معتبر شرکتی تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *