کولر گازی اینورتر چیست؟

فناوری اینورتر در کولر گازی اسپلیت و پمپ های حرارتی در دهه 1970 و 1980 ساخته شد. تقریبا تمام سیستم های مینی اسپلیت از همه برندهای مطرح دارای کمپرسورهای اینورتر هستند. کولر گازی اینورتر با کاهش میزان مصرف انرژی یک گزینه عالی برای مکان هایی با دمای بالا است.

فناوری اینورتر هنوز برای سیستم های اسپلیت استاندارد رایج نیست. اکثر برندها هنوز مدل های تک استیج و دو استیج را تولید می کنند.

توجه: در این مقاله ما از اصطلاح سیستم اسپلیت استاندارد برای اشاره به کولرکازی های مرکزی و پمپ های حرارتی با اندازه کامل استفاده می کنیم و از مینی اسپلیت برای اشاره به واحدهای کوچکتر که نیازی به کانال کشی ندارند استفاده می کنیم.

اینورتر در کولر گازی چیست؟

 کولرگازی ها یا پمپ های حرارتی مجهز به کمپرسور کنترل شده توسط اینورتر؛ دستگاهی است که خروجی آن را از حدود 40 درصد تا 120 درصد ظرفیت نامی تغییر می دهد.

برای کولرگازی های مرکزی و پمپ های حرارتی سه گزینه کمپرسور وجود دارد. کمپرسور جریان مبرد را تنظیم می کند. هر چه سرعت جریان بیشتر باشد؛ در تابستان گرمای بیشتری از داخل به خارج منتقل می شود.

کمپرسورهای تک استیجی یا تک مرحله ای (فقط سیستم های اسپلیت استاندارد):

تک استیج 100% قدرت است. مبرد در سریعترین زمان ممکن به گردش در می آید. کاملاً روشن، سپس خاموش می شود. کاملاً روشن، سپس خاموش می شود. این کار حداکثر 18 بار در روز انجام می شود.

اگر اتومبیل خود را به همان سرعتی که 5 مایل را طی می کردید برانید، بعد آن را خاموش کنید و این چرخه را تکرار کنید؛ با طی مسافت پیموده شده، بنزین وحشتناکی خواهید سوزاند.

وقتی کولر گازی شما به این طریق کار می کند، برق زیادی مصرف می کند. علاوه بر این، چند درجه از نقطه ترموستات خنک می شود چون هنگام برخورد با آن 100% کار می کند. تمام هوای سرد موجود در سیستم به خانه شما هدایت می شود. اینها دلایلی است که بیشتر مدل های تک استیجی 13 SEER تا 15 SEER دارند، گرچه تعداد کمی از آنها کارآمدتر هستند.

توان کولر گازی اینورتر چیست؟

کمپرسورهای دو استیجی یا دو مرحله ای (فقط سیستم های اسپلیت استاندارد):

دو مرحله ای یا سرعت جریان مبرد در اکثر مدل ها 65 درصد (مرحله یک) و 100 درصد (مرحله دو) است. آنها در بیشتر اوقات در یک استیج کار می کنند. این کمپرسورها نسبت به مدل تک مرحله ای کارآمدتر هستند و تعادل دما را بهتر حفظ می کتند.

کمپرسورهای دو استیجی هنگامی که به دلیل افزایش سریع دمای خارج از منزل یا هنگامی که ترموستات را بیش از 4 درجه کاهش می دهید؛ به افزایش قابل توجهی خنک سازی نیاز دارند تا وارد استیج دو شوند.

65 درصد، 100 درصد؛ خاموش و تکرار. از همان مثال رانندگی بالا استفاده کنیم. سریع رانندگی کنید؛ خیلی سریع رانندگی کنید؛ توقف کنید و این کار را تکرار کنید. معمولا 8 تا 12 بار در روز. چرخه ها کمی طولانی تر هستند؛ اما هنوز هم تکرار زیاد است.

گرچه این نوع از کمپرسورها کارآمدتر از کمپرسورهای تک مرحله ای هستند اما هنوز یک روش کارامدتر وجود دارد و آن هم کولر گازی اینورتر است.

کمپرسورهای اینورتر

نیرو مستقیما در مدل های تک مرحله ای (100% نیرو) و دو مرحله ای (65 درصد یا 100 درصد نیرو) به کمپرسور ارسال می شود. وقتی از فناوری اینورتر استفاده می شود؛ ابتدا نیرو به یک اینورتر ارسال می شود. اینورتر فرکانس خود را تنظیم می کند؛ مقداری انرژی الکتریکی به کمپرسور می رسد. به نوبه خود این سرعت جریان مبرد را تنظیم می کند.

در اکثر واحدها؛ می تواند به 35 یا 40 درصد هم برسد. وقتی تقاضای زیادی برای خنک سازی وجود دارد؛ می تواند تا حدود 120 درصد از رتبه خود را ارائه دهد. به عنوان مثال، یک کولر گازی 18000 قادر است در مدت زمان نامشخصی تا حدود 6500 BTU و برای مدت کوتاهی تا حدود 22000 BTU کار کند.

Arizona contractor Magic Touch Mechanical در مورد مزیت خنک کننده با ظرفیت متغییر در آب و هوای بسیار گرم توضیح می دهد: شما هنوز باید سیستم خنک کننده خود را اجرا کنید اما شاید لود فقط 3.2 تن باشد. با استفاده از یک کمپرسور با سرعت متغییر اینورتر؛ شما فقط از آنچه نیاز دارید استفاده می کنید، در نتیجه با عدم مصرف انرژی بیش از نیاز خود صرفه جویی می کنید.

یک کمپرسور اینورتر به ندرت خاموش می شود؛ بنابراین همیشه آماده سرعت گرفتن یا کاهش سرعت است تا با تقاضای گرمایش و سرمایش مطابقت داشته باشد. به میزان 1% یا کمتر تنظیم می شود تا دقیقا با نیاز خنک کننده مطابقت داشته باشد. چرخه ها کند هستند؛ در صورت لزوم کمی تغییر می کنند و مداوم هستند.

عملکرد کولر گازی اینورتر چیست؟

این باعث می شود که آنها بسیار کارآمدتر باشند و دما بسیار متعادل است. سایر مزایا و معایب در ادامه بحث شده است.

به طور خلاصه

کمپرسورهای تک مرحله ای – چرخه ها کوتاه اما مکرر هستند. نوسانات دما محسوس است.

کمپرسورهای دو مرحله ای – چرخه ها کمی طولانی تر هستند اما هنوز کاملا مکرر هستند. نوسانات دما ممکن است قابل توجه باشد.

کمپرسورهای اینورتر – چرخه ها کند هستند؛ در صورت لزوم کمی تغییر می کنند و مداوم هستند. بعید است متوجه تغییرات دما شوید.

مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

در ادامه در مورد مزایا و معایب دیگر کمپرسورهای اینورتر صحبت خواهیم کرد:

مزایا

بازدهی بالاتر – بازدهی در کولرهای گازی و پمپ های حرارتی دو تا سه برابر بیشتر از مدل های سیستم اسپلیت استاندارد یک مرحله ای و دو مرحله ای است.

ژئوترمال رقابتی – با افزایش کارایی با هر نسل، سیستم های اینورتر برای کاهش مصرف انرژی با پمپ های حرارتی ژئوترمال رقابت می کنند.

قیمت – از آنجا که هزینه آنها بسیار کمتر است؛ سیستم های اسپلیت اینورتر به ویژه پمپ های حرارتی مینی اسپلیت؛ ارزش بهتری نسبت به اکثر سیستم های ژئوترمال دارند.

کنترل گرما و رطوبت داخلی – گرمایش و سرمایش مبتنی بر اینورتر تعادل دمایی را ارائه می دهد که نسبت به انواع دیگر بسیار بهتر است. هنگام خنک سازی؛ چرخه های مداوم و طولانی مدت رطوبت بیشتری را از هوای گرم می گیرد. این بدان معناست که شما در دمای بالاتر احساس راحتی خواهید کرد که منجر به صرفه جویی بیشتر در انرژی می شود.

گزینه های متنوع – فناوری اینورتر در مینی اسپلیت و اسپلیت استاندارد موجود است، بنابراین گزینه های متنوعی از اندازه و نصب را در اختیار شما قرار می دهد.

تنظیم دمای عالی کولر گازی اینورتر چیست؟

معایب

هزینه های سیستم های اسپلیت استاندارد – هزینه سیستم های کولر گازی اسپلیت و پمپ های حرارتی استاندارد با کمپرسورهای کنترل شده توسط اینورتر 25 درصد تا 55 درصد بیشتر از سیستم های تک مرحله ای و دو مرحله ای است.

هزینه سیستم های مینی اسپلیت مالتی زون (Multi Zone) – سیستم های چند منطقه ای یا مالتی زون به 2 تا 8 واحد داخلی با هزینه نصب جداگانه برای هر منطقه نیاز دارند. این هزینه می تواند تا 100 درصد بیشتر از سیستم های اسپلیت تک مرحله ای یا دو مرحله ای افزایش پیدا کند.

مقایسه کارایی

کولر گازی و پمپ های حرارتی با کمپرسورهای کنترل شده توسط مبدل دارای بازدهی حدود 16 SEER تا 38 SEER در مقایسه با 13 تا 18 SEER واحدهای بدون مبدل هستند.

نوع سیستمکمپرسوربهره وری انرژی
 اسپلیت استانداردتک مرحله ای13-18 SEER
 اسپلیت استاندارددو مرحله ای16-20 SEER
 اسپلیت استانداردمبدل محور19-26 SEER
مالتی اسپلیتمبدل محور17-38 SEER

مقایسه قیمت

ما گفتیم که برای بهره وری و راحتی در فضای داخلی که کولرگازی های اینورتر ارائه می دهند باید هزینه بالاتری هم پرداخت کنید؛ اما باید چقدر بیشتر هزینه کنید؟

در جدول زیر مقایسه ای از سیستم های رایج تهویه هوا (هر دوی اینورتر و بدون اینورتر) آورده شده است. سیستم های اسپلیت از فناوری مبدل استفاده می کنند. ما سیستم های مینی اسپلیت را به صورت گزینه های تک منطقه ای و چند منطقه ای قیمت گذاری کرده ایم.

تمام قیمت های جدول زیر مربوط به کولر گازی 36000 BTU است.

نوع سیستم پمپ حرارتیمیانگین هزینه نصب
تک مرحله ای با کنترل کننده هوا$5,850 – $6,435
استاندارد دو مرحله ای با کنترل کننده هوا$6,330 – $7,550
استاندارد اینورتر با کنترل کننده هوا$7,385 – $9,665
اسپلیت مینی با یک واحد داخلی$6,700 – $8,135
اسپلیت مینی با 2-4 واحد داخلی$7,580 – $10,650

بازگشت سرمایه – آیا کولر گازی اینورتردار ارزش خرید را دارد؟

دوره بازگشت سرمایه به بازیابی هزینه اولیه اشاره دارد که از طریق قبض برق (به دلیل مصرف پایین انرژی) صورت می گیرد. به عنوان مثال؛ اگر ماهانه 100 دلار برای برق کولر گازی SEER 15 صرف می کنید؛ برای یک کولر گازی SEER 24 حدود 63 دلار و با کولر گازی SEER 30 حدود 50 دلارصرف خواهید کرد. این به معنای 37 دلار پس انداز برای سیستم SEER 24 و 50 دلار پس انداز برای سیستم SEER 30 می باشد.

SEER 15 در مقابل SEER 24 – اگر هزینه سیستم SEER 24 شما 2500 دلار بیشتر از SEER 15 باشد، بازگشت سرمایه برای گزینه SEER 24 سریعتر اتفاق می افتد پس آن را انتخاب کنید.

SEER 15 در مقابل SEER 30 – اگر 1750 دلار بیشتر برای مینی اسپلیت هزینه گنید بازگشت سرمایه شما 35 ماه خواهد بود که یک ماه کمتر از 3 سال است.

اما در اینجا یک مسئله مهم وجود دارد. کولر گازی 3000 بی تی یو برای یک اتاق بزرگ مناسب خواهد بود. اکثر خانه ها برای به حداکثر رساندن راحتی به سیستم های مینی اسپلیت چند منطقه ای نیاز دارند.

اگر در یک مطقه با آب و هوای معتدل زندگی می کنید؛ پس انداز شما ممکن است کمتر از 15 دلار در ماه باشد که بازگشت سرمایه بسیار طولانی خواهد داشت بنابراین ممکن است برای این مناطق بازگشت سرمایه سریع اتفاق نیافتد و خرید کولر گازی اینورتر دار ارزشش را نداشته باشد.

مصرف پایین کولر گازی اینورتر چیست؟

کدام سیستم اینورتر برای شما بهترین گزینه است؟

پاسخی وجود ندارد که برای هر موقعیتی مناسب باشد.

در اینجا چندین سناریوی معمول وجود دارد که ما در افرالند آن ها را جمع‌آوری کرده ایم تا به شما در تصمیم گیری کمک کند:

ساختمان جدید

گزینه های شما گسترده است. یک سیستم مینی اسپلیت منطقه ای برای تجهیزات و نصب به طور قابل توجهی هزینه بیشتری خواهد داشت. وجود یک واحد داخلی در هر چهار منطقه هم کمی زیاد است. با این وجود هزینه نصب کانال نخواهید داشت (بسته به اندازه خانه).

اگر یک مینی اسپلیت با SEER بالا انتخاب کنید، ممکن است هزینه های گرمایش و تهیوه مطبوع را در مقایسه با سیستم اسپلیت استاندارد با فناوری اینورتر را تا 33 درصد کاهش دهید.

پیشنهاد ما این است که چندین تخمین را در مورد هر نوع سیستم بدست آورید تا بتوانید آنها را از نظر هزینه؛ کارایی؛ سطح صدا و سایر ویژگی هاب ا هم مقایسه کنید. اگر بودجه بزرگترین دغدغه شما نیست، از نصابی کمک بگیرید که فکر می کنید سیستم را به درستی نصب می کند.

خانه فعلی با کانال کشی

هزینه یک سیستم پمپ حرارتی استاندارد متصل به کانال شما به طور قابل توجهی کمتر از یک سیستم مینی اسپلیت منطقه بندی شده با 4 تا 8 واحد داخلی است که برای نصب هر کدام 650 تا 900 دلار لازم است. بر اساس سیستمی که مقایسه می کنید، ممکن است کارایی شما پایین باشد. این نکته قابل تامل است. اگر تصمیم دارید حداکثر کارایی را بخواهید یک سیستم مینی اسپلیت داکت را در نظر بگیرید.

خانه فعلی بدون کانال کشی

اگر خانه بدون کانال کشی دارید بهرتین گزینه برای شما یک سیستم مجهز به داکت می باشد. افزودن داکت به خانه فعلی بسیار پر هزینه؛ بی نظم و وقت گیر است.

سوالات متداول

آیا کمپروسرهای اینورتر 50 درصد انرژی کمتری را استفاده می کنند؟

تولیدکنندگان مختلف کولرهای گازی ادعا می کنند که فناوری اینورتر در مقایسه با کمپرسورهای تک مرحله ای؛ مصرف انرژی را از 50 درصد به 64 درصد کاهش می دهند. سیستم های کولر گازی و پمپ های حرارتی با کمپرسور اینورتر باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی می شوند.

آیا خرید کولر گازی اینورتر و پمپ های حرارتی اینورتر دار ارزشش را دارد؟

قبض های برق پایین برای تجهیزات گران قیمت بازگشت سرمایه سریعی را به دنبال خواهید داشت. علاوه بر این راحتی یکی دیگر از عواملی است که باید آن را در نظر داشته باشید. بسیاری از صاحب خانه ها خواهان دمای دقیق و سیستم اینورتر بدون در نظر گرفتن قیمت هستند.

2 دیدگاه برای “کولر گازی اینورتر چیست؟ هر آنچه ضروری است بدانید”

  1. سلام
    خواستم ازتون بابت مقاله های خوبتون تشکر کنم… همیشه نوشته های شما رو دنبال می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *