مقایسه تلویزیون 8K سامسونگ و 8K سونی

وقتی صحبت از تلویزیون های 8K می شود شما کدام برند را انتخاب می کنید؟ مقاله مقایسه تلویزیون 8k سونی و 8K سامسونگ در افرالند به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر جواب این سوال را پیدا کنید.

در میان بهترین تلویزیون های 8K موجود برای خرید؛ در حال حاضر تنها سه برند سامسونگ، ال جی و سونی وجود دارند. هر چند انتخاب این که از کدام تولیدکننده خرید کنیم سوال بزرگی است.

در این نوشته ما به مقایسه تلویزیون 8k سامسونگ و 8K سونی خواهیم پرداخت و با مقایسه ویژگی ها، پشتیبانی از برنامه و البته قیمت، این دو برند را در مقابل یکدیگر قرار می دهیم.

تلویزیون های 8K اغلب دو برابر وضوح تصویر 4K را ارائه می دهند و در واقع دارای وضوح 7680×4320 پیکسل هستند تا تصاویر فوق‌العاده 33 مگاپیکسلی را ایجاد کنند که باز هم 4 برابر بیشتر از تلویزیون های 4K می‌باشد.

تلویزیون 8K چیست؟

شاید شما از همان ابتدا تلویزیون 4K داشته اید؛ شاید هنوز از تلویزیون 1080p استفاده می کنید، وضعیت فعلی تلویزیون شما هر که باشد احتمالا در مورد تلویزیون های 8K چیزهایی را شنیده اید. این جهش بزرگی در وضوح تلویزیون است و درست مانند 4K نیاز به فناوری های جدید دارد.

وضوح تصویر 8K بسیار بیشتر از 4K است. صفحه نمایش های 1080p دارای وضوح 1920×1080 پیکسل هستند. این در حالی است که صفحه نمایش های 4K دو برابر این رقم را ارائه می دهند و دارای وضوح 3840×2160 پیکسل هستند و تعداد پیکسل ها را 4 برابر می کند. تلویزیون های 8K باز هم این وضوح را دو برابر کرده و رزولوشن 7680×4320 پیکسل را ارائه می دهند. این تعداد پیکسل ها 4 برابر تلویزیون های 4K و 16 برابر تلویزیون های 1080p است.

اگر از نزدیک به صفحه تلویزیون خود دقت کنید و سعی داشته باشید یک پیکسل (نه چراغ های قرمز، سبز و آبی مجزا) را پیدا کنید؛ می توانید پیکسل های فرعی را پیدا کنید و این بدان معناست که شما خیلی نزدیک هستید. اگر به صفحه تلویزیون 4K نگاه کنید تصور می کنید که 4 پیکسل این فضا را اشغال می کنند. اگر به صفحه ای با وضوح 1080p نگاه کنید یک شبکه از 16 پیکسل 4 در 4 را می توانید مشاهده کنید.

تلویزیون سونی Z8H

تلویزیون های 8K وضوح بسیار بیشتری از تلویزیون های 4K و وضوح بسیار بسیار بیشتری از تلویزیون های 1080p را ارائه می دهند.

مقایسه خط تولید تلویزیون 8k سامسونگ و 8K سونی

از همین ابتدا واضح است که سامسونگ نسبت به سونی برای تولید تلویزیون های 8K خود سرمایه گذاری بیشتری کرده است. در حالی که سامسونگ دارای طیف وسیعی از تلویزیون های 8K است که نمایشگرهای با قیمت مناسب تا مجموعه های گران قیمت را در بر می گیرد؛ سونی فقط حدود یک تلویزیون 8K در سال عرضه می کند.

در حقیقت با توجه به اینکه تلویزیون 8K سونی Sony Master Series Z9G فقط در اندازه های 85 اینچ و 95 اینچ (با قیمت 13000 دلار / 14000 پوند یا 70000 دلار / 85000 پوند) در دسترس بود می توان گفت که تلویزیون 2021 سونی Sony Z9J تلویزیون 8K اصلی 2021 از این سازنده ژاپنی بود.

تلویزیون سونی Z9J که در سایزهای 75 و 85 اینچ عرضه می شود. از آنجایی که این دستگاه هنوز عرضه نشده است، تلویزیون 8K سونی واقعا فقط از یک صفحه نمایش تشکیل شده است که در تلویزیون Z9J فوق الذکر وجود داشت.

خوشبختانه Z9J یک تلویزیون عالی است که با ترکیب کنتراست غنی، رنگ های فوق العاده اشباع شده، پردازش ویدیویی برجسته و روشنایی فوق العاده HDR، یکی از بهترین تصاویر تلویزیون LED/LCD سال 2021 و جایگزین قابل دسترسی برای Sony Master Z9H را ارائه می دهد. فقط می تواند منابع 8K را از طریق HDMI بگیرد اما به عنوان اولین تلاش سونی در فناوری اصلی 8K همچنان یک تلویزیون فوق العاده است.

تعداد بیشتر تلویزیون 8K سامسونگ به این معنا است که وقتی صحبت از مقایسه بین پنل مارک ها می شود؛ سامسونگ برنده می شود. اما در مورد اینکه طیف 8K سونی در مقایسه با سامسونگ چگونه است واقعا هیچ مقایسه ای وجود ندارد. این برند کرده جنوبی مدت ها پیشرو در بازار تلویزیون بوده است و از آخرین ترندهای فناوری (3D، 4K، 8K و غیره) استفاده کرده است تا برخی از بهترین نمایشگرهایی را که می توان خریداری کرد را ارائه دهد.

تلویزیون 8K سامسونگ

وقتی صحبت از تلویزیون های 8K آن (یعنی تلویزیون های Samsung Q800T 8K QLED و حتی QN900A Neo QLED) می شود؛ نیمی از بهترین تلویزیون های 8K ما از صفحه نمایش های سامسونگ تشکیل شده است. QN900A Neo QLED دارای قیمت بالاتری است و بهترین تلویزیون 8K سامسونگ است که امروز می توانید خریداری کنید گرچه لازم به ذکر است که تلویزیون های 8K سونی مانند Z8H/ZH8 دقیقا بعد از این گزینه ها قرار می گیرد. اما تعداد بیشتر تلویزیون های 8K سامسونگ به این معنا است که وقتی صحبت از مقایسه بین برندها می شود؛ سامسونگ برنده می شود.

سونی برند با ابهتی است که همواره در صدر جدول فروش تلویزیون قرار گرفته؛ یک تلویزیون سونی بالاترین سطح کیفیت تصویر و امکانات را دارد به همین دلیل در جدول زیر، پرفروش ترین های این برند ژاپنی در سال 2022 را لیست کرده ایم تا خرید برایتان راحت تر از همیشه باشد.

مدلنوع نمایشگر
تلویزیون سامسونگ QN900CNeo QLED
تلویزیون سامسونگ QN800CNeo QLED
تلویزیون سامسونگ QN700CNeo QLED
تلویزیون سونی Z9KMiniLED

مقایسه تلویزیون 8k سامسونگ و 8K سونی از نظر قیمت

البته قیمت این نمایشگرهای رده بالا برای بسیاری از خریداران احتمالی تلویزیون مهمترین وجه تمایز است. جای تعجب نیست که تلویزیون های 8K از همتایان 4K خود به طور قابل توجهی بیشتر می شوند؛ به ویژه با انتخاب مدل هایی که کمتر در دسترس هستند چون این فناوری هنوز در مراحل اولیه خود است. این بدان معنا نیست که این نمایشگرهای سطح بالا دور از دسترس هستند.

مطمئنا مدل های درجه یک سامسونگ و سونی هزینه های هنگفتی را تقاضا می کنند؛ در زمان عرضه شما نمی توانید تلویزیون Sony Master Series Z9J را با قیمت کمتر از 13000 دلار /14000 پوند یا تلویزیون Samsung QN900A سامسونگ را با قیمت مشابه دریافت کنید؛ اما مجموعه های اولیه مارک ها از نظر قیمت قابل مقایسه هستند.

تلویزیون سونی Z9J

از نظر قیمت تلویزیون سامسونگ QN800A را انتخاب کنید که ما آن را به عنوان ارزان ترین تلویزیون 8K سامسونگ معرفی می کنیم. با وضوح 8K و قیمتی مشابه تلویزیون های 4K، این تلویزیون در حال حاضر حدود 2500 دلار /2000 پوند /35000 دلار استرالیا ( قیمت زمان عرضه 3199 دلار، 3799 پوند، 4999 دلار استرالیا) که در همان منطقه تنها تلویزیون 8K اصلی سونی یعنی Z8H قرار دارد. ZH8 در حال حاضر حدود 41000/ دلار/3000 پوند/ 5500 دلار استرالیا قیمت دارد.

در مورد قیمت، سونی سامسونگ دارای گزینه هایی با طیف های مختلف هستند. به طور طبیعی؛ با توجه به طیف وسیع تر محصولات سامسونگ؛ تلویزیون های 8K بیشتری با قیمت های مختلف خواهید یافت، که تا حد زیادی به ارقام بالایی می رسد و از معتبرترین نمایشگرها برخوردار هستند.

همچنین لازم به ذکر است که گرانترین نمایشگرهای سونی و سامسونگ با کاهش قیمت هم مواجه هستند. برای مثال، Sony Master Series Z9G و Samsung Q950TS در حال حاضر کسری از قیمت زمان عرضه را دارند؛ بنابراین اگر قصد خرید با بهترین قیمت را دارید؛ خرید یکی از مدل های یک یا دو سال قبل ارزشش را دارد.

برای اینکه بتوانید تلویزیونی متناسب با بودجه‌تان (هر چقدر کم) خریداری کنید مطمئناً باید سراغ برند سامسونگ بروید، این برند کره ای تلویزیون‌هایش را معمولا در قیمت‌های ارزان تولید می‌کند و به همین دلیل بالاترین میزان فروش را به خود اختصاص می‌دهد. خرید تلویزیون سامسونگ در هر کدام از سری‌های زیر می‌تواند شما را به دنیایی جادویی و سرشار از رنگ‌ها ببرد.

برنامه های پشتیبانی شده

در حال حاضر تلویزیون های سامسونگ از سیستم عامل تایزن استفاده می کنند؛ تایزن یک پلتفرم هوشمند و همه جانبه است که خدمات زیادی را در رابط کاربری سریع و ساده خود ارائه می دهد. مسئله پشتیبانی از برنامه ها در تلویزیون های 8K هر برندی تفاوت ها را بیشتر می کند. تلویزیون های سونی از سیستم عامل Andriod TV استفاده می کنند در حالی که سامسونگ از تایزن.

اینها شاید نگران کننده باشد اما هنگام مقایسه سیستم عامل اندروید یا سیستم عامل تایزین؛ کاستی ها برطرف می‌شود.

مطمئنا Android TV دارای مقدار زیادی محتوا و برنامه است که از این بین می توان به Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Google Play Movies, Rakuten, BT Sport (in the UK) و Disney Plus اشاره کرد. اما همه موارد مهم را ارائه نمی دهد؛ به عنوان مثال برنامه Apple TV در سراسر جهان در دسترس نیست. رابط کاربری هم بسیار بزرگ است. به جای اینکه به شما اجازه دهد در حین مرور به تماشای تلویزیون ادامه دهید کل صفحه را اشغال می‌کند.

اندروید در برابر تایزن

اینها شاید نگران کننده باشند؛ اما هنگام مقایسه سیستم عامل اندروید با سیستم عاملی مانند تایزن کاستی های آن برطرف می شود. سیستم عامل تایزن دارای رابط کاربری بسیار بهتر است و محبوب ترین برنامه ها و سرویس ها (از جمله Apple TV) را ارائه می دهد.

با فشار دادن دکمه Home روی ریموت کنترل؛ برنامه و منابع مورد علاقه شما از لبه پایینی صفحه نمایش به صورت خط افقی ظاهر می شوند و مانند سیستم عامل اندروید تمام صفحه را اشغال نمی کنند و با رفتن روی هر یک از تایل ها اطلاعات بیشتری هم نمایش داده می شود.

بالای ردیف اولیه برنامه ها به عنوان مثال، حرکت روی یک سرویس استریم مانند Netflix، نمایشی از نمایش ها و فیلم هایی که اخیرا مشاهده شده را در اختیار شما قرار می دهد و به شما امکان می هد مستقیما از صفحه اصلی خود ادامه دهید.

این جزئیات به ظاهر کوچک باعث می شود که تلویزیون های سامسونگ بهتر از تلویزیون های سونی به نظر برسند. تلویزیون های سونی به هیچ وجه فاقد برنامه ها و سرویس ها نیستند و رابط کاربری آنها کاملا قابل استفاده است اما سیستم عامل تایزن از نظر عینی و بصری برتری دارد.

ویژگی های دیگر

علاوه بر کیفیت تصویر و پشتیبانی از برنامه ها؛ تلویزیون های 8K سامسونگ و سونی دارای چندین ویژگی دیگر هستند.

به عنوان مثال، گرچه ما در تلویزیون های 8K سونی از Android TV انتقاد می کنیم اما این پلت فرم صفحه نمایش خود را به روی برخی از ویژگی های مفید و گسترده‌تر مربوط به اندروید (مانند کنترل صوتی داخلی گوگل) باز می کند. Acoustic Multi-Audio تلویزیون سونی Z8H/ZH8 از طریق توییترهایی که در گوشه چپ و راست بالای تلویزیون قرار گرفته اند کار می کند تا جزئیات صدا را به سمت جلو پرتاب کند و اطمینان حاصل کن که صدا از کل صفحه نمایش می آید و نه فقط از پایین.

در اصل این امر نیاز به یک سیستم صوتی جداگانه را کاهش می دهد چون طراحی Multi-Audio تلویزیون سونی Z8H/ZH8 عملکرد صوتی فوق‌العاده دقیق، همه‌جانبه و قدرتمند را به تنهایی ارائه می دهد.

اما گزینه های صوتی تلویزیون 8K سامسونگ هم کم نیست. تلویزیون هایی مانند QN800A از فناوری صدای OTS (Object Tracking Sound) برخوردار هستند که با سادگی ردیابی صدا از چپ به راست را انجام می دهد و عملکرد فوق العاده ای را در هر چیزی که مشاهده می کنید ارائه می دهد.

صدای عالی تلویزیون های سونی

بنابراین در هنگام خرید تلویزیون 8K کدام برند را انتخاب کنیم؟

از نظر اینکه کدام برند روی تلویزیون های 8K بهتر کار کرده است؛ پاسخ سامسونگ است. طیف گسترده محصولات سامسونگ به این معنا است که گزینه های بیشتری را در اختیار خریداران تلویزیون های آینده قرار می گیرد که به دنبال ویژگی های خاصی نسبت به سایرین هستند.

این بدان معنا نیست که سونی در آینده به رقیب خود نمی رسد. همانطور که گفته شد ما انتظار داریم تلویزیون جدید Sony Master Z9J 8K در ماه های آینده وارد بازار شود که می تواند ویژگی های تلویزیون Z8H/ZH8 را با نمایشگر چشمگیر Z9G ترکیب کند. Z8H/ZH8 به تنهایی هم به این معنا است که تلویزیون 8K فعلی سونی همچنان یک تلویزیون عالی است اما به اندازه محصولات سامسونگ نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *